Maszyny budowlane potrzebne przy budowie domu

Jeśli myślisz o budowie domu, na pewno zdajesz sobie sprawę, że podczas budowy ciężko obejść się bez specjalnych urządzeń budowlanych. Maszyny sprawiają, że proces budowy jest łatwiejszy, szybszy i bardziej efektywny. Wyrównanie terenu, wykonanie wykopów pod fundamenty oraz wywiezienie nadmiaru gruntu z placu budowy to tylko niektóre z czynności, do których będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu. Oczywiście kupowanie maszyn tylko w celu budowy domu nie jest opłacalne, dlatego większość osób decyduje się na wynajem. Poniżej przedstawiamy pięć maszyn, które na pewno usprawnią i przyśpieszą budowę.

Spycharka

Pierwszym etapem przed posadowieniem budynku jest tak zwane plantowanie gruntu, czyli przygotowanie terenu pod nową inwestycję. Jeżeli na działce znajdują się gruzy, pozostałości starych budowli, niechciane drzewa lub krzewy trzeba się będzie ich pozbyć, a spycharka może zrobić to w ciągu jednego dnia. Sprzęt ten przydatny będzie także podczas niwelowania i profilowania terenu. Spycharkę możesz wykorzystać przy tworzeniu nasypów i wszelskiego rodzaju wykopów, przy odspajaniu gruntu i zagęszczaniu podłoża. Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie wykopanej ziemi, będziesz potrzebować spycharki, aby równomiernie rozprowadzić urobek na działce.

Koparka lub koparko ładowarka

Fundamenty są podstawą każdego budynku, dlatego ciężko wyobrazić sobie plac budowy bez koparki. Wykopy pod fundamenty nie są jednak jedyną fukncją tego sprzętu. Potrzebujesz wykopu pod szambo, kanalizację, budowę stawu lub basenu? Potrzebujesz koparki. A może zdecydowałeś się na wielofunkcyjny dom z piwnicą lub podziemnym garażem? Także w tym wypadku wynajem tego sprzętu będzie koniecznością. Jaką koparkę wybrać więc przy budowie domu? Najczęściej wykorzystywane są koparko-ładowarki na bazie ciągnika. Wynajem koparko-ładowarki pozwala na znaczne usprawnienie pracy na budowie, ponieważ znika problem magazynowania wykopanej ziemi, którą można załadować bezpośrednio na ciężarówkę i wywieźć. Koparko-ładowarka przyda się też do wyrównywania terenu oraz jest odpowiednim sprzętem do budowy dróg i dojazdu do posesji.

Wywrotka

Ten samochód samowyładowczy doskonale sprawdza się nie tylko przy wywożeniu ziemi i odpadów budowlanych z placu bodowy, ale też przy dostarczaniu potrzebnych materiałów sypkich, na przykład ziemi do ogrodu. Aby zaoszczędzić na ilości kursów, najlepiej jeżeli zdecydujesz się na wywrotkę 3-osiową, której ładowność wynosi kilkanaście ton.

Podnośnik koszowy

Podczas procesu budowy konieczne jest przenoszenie wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych w ruchu pionowym, który wymaga znacznych kosztów fizycznych i czasowych. Dlatego przy budowie domu na pewno przyda Ci się podnośnik koszowy, czyli urządzenie dźwignicowe w postaci platformy lub kosza zamontowanego na końcu hydraulicznego ramienia. Zaletą tego sprzętu jest to, że zapewnia dostęp do trudno dostępnych miejsc, zapewniając przy tym dużą swobodę działania, można także dostosować je do potrzebnej wysokości.

Betoniarka

Zaprawa i beton są niezbędne na każdej budowie, dlatego decydując się na budowę domu musisz liczyć się z zakupem lub wynajmem betoniarki. Producenci oferują wiele rodzajów betoniarek – mobilnych oraz stacjonarnych. W przypadku budowy domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzi się mobilna betoniarka bębnowa o pojemności roboczej (zasypowej) od 80 do 200 litrów.